Steven Kanumba’s mother reacts to news of Wema Sepetu’s abortion

Kanumba's mother speaks

Steven Kanumba and Wema Sepetu (PHOTO/COURTESY)

In Brief

–  Jamani mpaka nywele zilinisisimka kabisa, natamani sana kuongea na Wema nikae naye maana uzuri ni kwamba amekiri mwenyewe kuwa alitoa mimba za mwanangu, yaani imeniumiza sana jamani

–  She  says that prefer Wema to Lulu

Barely a week after Bongo movie star Wema Sepetu shared revelations surrounding her apparent abortions, word seemed to have reached Steven Kanumba’s mother.

In a recent interview with Global publishers, the late Steven Kanumba’s mother Flora Mtegao seemed dazzled over Sepetu’s chilling confessions. And it seemed that she (Mtegao) summoned the actress and revealed that she preferred Sepetu over Elizabeth Michael alias Lulu, who was Kanumba’s girlfriend at the time of his demise.

Also Read: Steven Kanumba ‘cursed’ my womb after aborting twice – Wema Sepetu

“Jamani mpaka nywele zilinisisimka kabisa, natamani sana kuongea na Wema nikae naye maana uzuri ni kwamba amekiri mwenyewe kuwa alitoa mimba za mwanangu, yaani imeniumiza sana jamani.

“Natamani sana Wema aje nimuone, nina kitu nataka kumwambia na ninampenda kwa sababu ni binti wa tofauti sana kuliko alivyo Lulu, kwani kila anionapo popote anakuwa na furaha sana na mimi. Natamani Kanumba angekuwepo jamani,” said Kanumba’s mother.

In an interview on her new App, Wema explained that her late ex-boyfriend Tanzanian actor Steven Kanumba was not pleased with her aborting his child, a move that saw the late actor ‘curse her womb,’ according to the socialite.

“Wewe Mwanamke nakudai, nakudai watoto wangu wewe, hutoweza kuja kupata mtoto na Mwanaume mwingine yeyote yule,” she said.

In the same interview, a teary Wema went on to lament how she has struggled to conceive over the years without much success.

In a previous interview with Global Publishers, Wema explained that she could not keep the pregnancies at the time cause she was young, and feared her parents.

Also Read: Willis Raburu back on air after a month-long break

“Naomba niwe mkweli sijawahi kutoa mimba zaidi ya marehemu Steven Kanumba, na nilitoa kwa kuwahofia wazazi wangu kwa kuwa nilikuwa bado mdogo hivyo nilikuwa na hofu nitajieleza vipi kwa wazazi wangu,” said Wema.

“Hata mimi natamani kuitwa mama na hakuna kinachoniuma kama hicho. Mwafikiria nisingependa kuacha hata copy kangu siku ndo Mungu anasema ananichukua. Ningependa kupiga picha niko na mwanangu. I want that with all my life, but I can’t!”

Also Read: ‘These are the pages of my life,’ Willis Raburu on healing journey after losing daughter

“Let me be open today so that people can know this, I am suffering from a disease, which causes my eggs (ovaries) to rapture and thus cannot be fertilized,” said Sepetu in a past interview with a Tanzania daily.


Do you have any news or article you would like us to publish? Kindly reach us via outreach@howto.co.ke or howtodoafrica@gmail.com